close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 listopada 2017

  24 listopada 2017 r. w Ambasadzie w Hadze odbyło się spotkanie z Martą Grzywacz, autorką książki "Obrońca skarbów. Karol Estreicher w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki" oraz dyskusja o polskich staraniach na rzecz odzyskiwania zagrabionych dzieł sztuki.

  Bohater książki to postać barwna i nietuzinkowa, zasłużona dla polskiej kultury oraz historii. Po II wojnie światowej odnalazł, a potem sprowadził do Polski, wiele zagrabionych przez Niemców zabytków, w tym słynny ołtarz mariacki Wita Stwosza i "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci.

  Spotkanie z autorką było okazja do bardzo ciekawej rozmowy o przeszłych i współczesnych polskich staraniach na rzecz odzyskiwania zagrabionych dzieł sztuki. W dyskusji udział wzięły Elżbieta Rogowska z Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małgorzata Quinkenstein z Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.

  Przy okazji spotkania Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowało w Ambasadzie wystawę plenerową "Wielcy nieobecni" obrazującą tematykę polskich strat wojennych w obszarze dóbr kultury narodowej. Wystawa będzie eksponowana na ogrodzeniu Ambasady do końca 2017 r.    

   

  Wieczór autorski Marty Grzywacz
  Wieczór autorski Marty Grzywacz
  Wieczór autorski Marty Grzywacz

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: