close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • ŻYCIE I PRACA W HOLANDII

 •  

  Najważniejsze, na bieżąco aktualizowane informacje na temat Holandii można znaleźć w serwisie POLAK ZA GRANICĄ prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  Dział poświęcony Królestwu Niderlandów (Holandii) znajduje się TU: https://polakzagranica.msz.gov.pl/Krolestwo,Niderlandow,NLD.html

   

  Najważniejsze telefony alarmowe:

   

  Ogólny telefon alarmowy:   112
  Policja: 0900-8844 (pozwala na połączenie z najbliższym komisariatem)

      

   

  UWAGA!

   

  Jeszcze przed wyjazdem z Polski warto zadbać o założenie PROFILU ZAUFANEGO na platformie EPUAP.

  Dzięki platformie EPUAP będziesz mógł załatwić wiele spraw urzędowych bez wizyty w Polsce, na przykład:

  • złożyć wniosek dowód osobisty;
  • uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego - urodzenia, małżeństwa, zgonu; 
  • uzyskać wtórnik utraconego prawa jazdy

   


   

   


   

   

  INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PRZYJEŻDŻAJĄCYCH DO HOLANDII

                                   

   

  WJAZD NA TERYTORIUM HOLANDII

   

  • Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  • Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Holandii do 3 miesięcy jest: ważny, nieuszkodzony paszport lub dowód osobisty, zawierający aktualną fotografię.
  • Prawo do swobodnego przemieszczania się i pobytu w Holandii (do 3 miesięcy) otrzymuje też członek rodziny obywatela UE, niezależnie od jego przynależności państwowej.
  • Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach osób zagrażających powszechnemu porządkowi publicznemu lub polityce bezpieczeństwa wewnętrznego państwa holenderskiego (np. podejrzanych o terroryzm).

   

   

  SYSTEM PRAWNY

   

  • Przebywając na terytorium Holandii w pełni podlega się miejscowym przepisom prawa cywilnego, karnego, administracyjnego oraz podatkowego. Nieświadomość tego może być przyczyną poważnych komplikacji.
  • W przypadku popełnienia wykroczenia lub przestępstwa obywatel polski zostanie postawiony przed holenderskim sądem na podstawie miejscowego prawa. Ewentualna kara będzie miała miejsce w holenderskim zakładzie karnym.
  • Miejscowe przepisy będą również miały zastosowanie w sprawach regulowanych prawem cywilnym – np. w zakresie stosunków między rodzicami a dziećmi zamieszkałymi na terytorium Holandii. Fakt, iż rodzice i dziecko są polskimi obywatelami nie odgrywa decydującej roli – kluczowe jest zamieszkiwanie terytorium Holandii.

   

  Aby móc mieszkać i pracować w Holandii, należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty. Zaświadczenie o utracie jednego z tych dokumentów nie jest dokumentem podróży.

  Oprócz tego w pracy wymagany jest dowód zawarcia holenderskiego ubezpieczenia zdrowotnego.

   

   

  PRAWO POBYTU

   

  Pobyt do 4 miesięcy - NIEREZYDENCI

   

  Osoby, które przyjeżdżają do Holandii na okres do 4 miesięcy nie mają obowiązku meldunkowego. Rejestracja jest konieczna, jeśli chce się wykonywać pracę a tym samym płacić podatki.

  Aby się zarejestrować trzeba zgłosić się do okienka RNI (RNI loket). Takie okienka znajdują się w urzędzie gminy (Gemeentehuis) w 18 miastach w Holandii: Alkmaar, Almelo, Amsterdam, Breda, Den Haag, Doetinchem, Eindhoven, Goes, Groningen, Heerlen, Leeuwarden, Leiden, Nijmegen, Rotterdam, Terneuzen, Utrecht, Venlo i Zwolle, a od stycznia 2016 w gminie Westland.

  Lista gmin w których znajduje się RNI loket znajdziesz tutaj (strona w języku polskim): http://www.eures.praca.gov.pl/zal/warunki_zycia/holandia/krotki-pobyt.pdf

   

  Do rejestracji potrzebny Ci będzie dowód osobisty/paszport oraz adres zamieszkania. Rejestracja jest bezpłatna i trwa kilka chwil. Od tego momentu Twój pobyt w Holandii zostaje zalegalizowany, a Ty uzyskujesz status nierezydenta.

   

  WAŻNE: Rezydentom (osobom zameldowanym) przysługuje więcej praw niż nierezydentom (osobom zarejestrowanym).

   

   

  Pobyt powyżej 4 miesięcy. Obowiązek meldunkowy – REZYDENCI

   

  Jeżeli planujesz zostać w Holandii na okres dłuższy niż 4 miesiące, musisz się zarejestrować w Dienst Basisinformatie – jest to punkt kontaktowy i informacyjny w Urzędzie Gminy (gemeente). Należy to uczynić w ciągu 5 dni od przyjazdu do Holandii. Uzyskanie meldunku jest bezpłatne.

   

  Aby się zameldować (i uzyskać status rezydenta), należy umówić się na spotkanie w urzędzie gminy osobiście lub telefonicznie. W ustalonym dniu przynieś niezbędne dokumenty. Zostaniesz poproszony o wypełnienie formularza. Na podany przez Ciebie adres zostanie wysłane potwierdzenie zameldowania razem z numerem BSN.

   

  POTRZEBNE DOKUMENTY:

   

  • ważny dowód osobisty lub paszport
  • umowa najmu/kupna mieszkania
  • zgoda właściciela mieszkania na zameldowanie Ciebie i Twojej rodziny oraz kopia dowodu tożsamości właściciela (w przypadku wynajmowanego mieszkania)
  • skrócony akt urodzenia (i małżeństwa) na druku międzynarodowym 

   

   

  Numer BSN (dawny Sofinummer)

   

  Numer BSN przypomina nieco polski numer PESEL. Jest niezbędny, aby zostać legalnie zatrudnionym, wynająć mieszkanie, zapisać dzieci do szkoły czy skorzystać z pomocy lekarza. Dlatego zadbaj o uzyskanie numeru BSN jak najszybciej! 

  Numer BSN jest nadawany automatycznie podczas rejestracji bądź meldunku w gminie. Nie ma możliwości otrzymania tego numeru bez uprzedniego zgłoszenia swojego pobytu w Holandii.

   

   

  KOD DIGID

   

  DigiD (digital passport) to rodzaj podpisu elektronicznego, który jest konieczny w kontaktach m.in. z urzędami gmin, urzędem podatkowym (Belastingdienst) czy niektórymi towarzystwami ubezpieczeniowymi (zorgverzekeraars). Dlatego postaraj się go uzyskać jak najszybciej po zameldowaniu.

   

  Aby otrzymać numer DigiD, wejdź na stronę (w języku holenderskim): https://digid.nl/aanvragen  i uzupełnij formularz. Wypełnienie formularza nie jest trudne i zajmie Ci kilka minut. 

   

  UWAGA!

   

  Nie podawaj nikomu swojego numeru DigiD!

   

   

  UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE

   

  Ubezpieczenie zdrowotne (zorgverzekering) jest obowiązkowe dla wszystkich osób PRACUJĄCYCH w Holandii! Nawet jeśli posiadasz ubezpieczenie w Polsce, musisz w takim przypadku ubezpieczyć się w Holandii.

   

  Natomiast jeśli zamierzasz tylko mieszkać w Holandii, NIE PODEJMUJĄC TU PRACY, i jesteś ubezpieczony w Polsce (z jakiegokolwiek tytułu) nie dotyczy Cię obowiązek ubezpieczenia w Holandii. W celu umożliwienia sobie korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w Holandii powinieneś uzyskać od właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) lub formularz S1.

   

  Ubezpieczyć musisz również dzieci do 18 roku życia, mieszkające w Holandii. Wystarczy, że zgłosisz ubezpieczycielowi fakt posiadania dzieci. Nie ponosisz jednak większości związanych z tym opłat – koszty pokrywa rząd holenderski. Rodzice opłacają tylko niektóre usługi, np. zabiegi ortodontyczne.

   

  Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne można wykupić w jednym z ponad 100 towarzystw ubezpieczeniowych działających na terenie Holandii. Średnia wysokość składki wynosi 100 EUR i pokrywa koszty, np. wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, położnej, specjalisty. Ubezpieczenie nie obejmuje jednak opieki dentystycznej czy całościowej rehabilitacji.

   

  Oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych można porównać tutaj: http://www.independer.nl/  (strona w języku holenderskim).

   

  WAŻNE: Zawsze noś przy sobie kartę ubezpieczenia, którą otrzymasz od ubezpieczyciela!

   

   

  INNE PRZYDATNE INFORMACJE

   

  Pozostałe przydatne informacje znajdziesz na stronach serwisu W HOLANDII: http://www.wholandii.pl/zycie-w-Holandii

   


   

  PRACA W HOLANDII

   

  Rząd holenderski wydał broszurę zawierającą mnóstwo cennych informacji dla osób zamierzających podjąć pracę w Holandii.

  Broszurę w języku polskim znajdziesz tu: NOWY W HOLANDII

   

   

  Doskonałym źródłem informacji na temat różnych typów zatrudnienia, obowiązków i praw pracowników oraz obowiązującego w Holandii prawa pracy jest serwis W HOLANDII: http://www.wholandii.pl/praca-w-holandii

  Znajdziesz w nim również aktualne informacje na temat podatków oraz przysługujących zasiłków.

   

  Inspekcje Pracy

   

  Agencje Zatrudnienia

   

  • Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia - www.kraz.praca.gov.pl

   Warto również zapoznać się z witrynami zrzeszeń i stowarzyszeń agencji zatrudnienia, zarówno tych polskich, jak i holenderskich:

    

  • Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia  www.saz.org.pl
  • Polskie Forum HR. Do tej instytucji można również składać skargi na działalność polskich agencji pracy tymczasowej. www.polskieforumhr.pl , www.polskieforumhr.pl/reklamacje
  • Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy www.okap.org.pl
  • ABU. Jest to holenderskie zrzeszenie agencji pracy tymczasowej. Przed podjęciem pracy w holenderskiej agencji warto sprawdzić jej wiarygodność i uzyskać dane o jej działalności. Strona dostępna jest w języku holenderskim, angielski, a także (częściowo) w polskim. www.abu.nl/homepage
  • Krajowy Punkt Zgłoszeń Nadużycia dla Wsparcia Polaków w Holandii INFOLINIA.NL to strona, która powstała dzięki współpracy organizacji polonijnych z Policją Haaglanden. Umożliwia (anonimowe) zgłoszenie wszelkich uciążliwości, jakich doświadczają Polacy na holenderskim rynku pracy. www.infolinia.nl
  • Holenderska Izba Handlowa - www.kvk.nl. Tu można sprawdzić, czy holenderska agencja pracy tymczasowej jest zarejestrowanym podmiotem.
  • Stowarzyszenie Przestrzegania Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Tymczasowych (SNCU - Stichting Naleving CAO voor Uitzendkrachten) dogląda przestrzegania układu zbiorowego pracy dla pracowników tymczasowych i układu zbiorowego pracy funduszu świadczeń socjalnych dla sektora zatrudnienia czasowego. Na stronie istnieje możliwość złożenia skargi lub zadania w języku polskim. www.sncu.nl/PL/Default.aspx bądź http://poinformowaniepomaga.nl/PL/

    

  Przydatne numery telefonów

   

  • Inspektorat Ministerstwa Spraw Społecznych I Pracy - 0800-2700000, 0900-8844 - pogwałcenie praw dot. płacy minimalnej, godzin pracy czy warunków pracy
  • Urzędy skarbowe - 0800-0543
  • Het Juridisch Loket - 0900-8020 - darmowe porady prawne w wielu dziedzinach, także jeśli chodzi o prawo pracy (w jezyku niderlandzkim)
  • Inspektorat Ministerstwa Spraw Społecznych I Pracy - 0800-2700000, 0900-8844 – jeżeli pracodawca działa niezgodnie z układem branżowym (np. CAO)
  • Stowarzyszenie Przestrzegania Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Tymczasowych (SNCU) - 0800-7008
  • Punkt walki z dyskryminacją w miejscu pracy – 0800 - 7008

   


   

  SZKOŁY W HOLANDII

   

  Obowiązek szkolny i typy szkół holenderskich

   

  System szkolnictwa w Holandii różni się znacznie od polskiego. Dokładnie zapoznaj się z obowiązującymi zasadami. Każde dziecko w Holandii podlega obowiązkowi szkolnemu (leerplicht) od 5 roku życia, choć zwyczajowo uczęszcza ono do szkoły podstawowej (basisschool) już od pierwszego dnia po ukończeniu czwartego roku życia.

  Pełny obowiązek szkolny wygasa po ukończeniu 16 lat, jednak każdy uczeń musi zdobyć tzw. kwalifikacje początkowe (startkwalificatie), które są równoznaczne z dyplomem HAVO, VWO lub MBO 2. W przypadku braku kwalifikacji początkowych uczeń podlega nadal obowiązkowi szkolnemu do momentu ukończenia 18 lat.

  W Holandii istnieją szkoły publiczne (openbare school) i niepubliczne (bijzondere school), które są dotowane z budżetu państwa, oraz nieliczne szkoły prywatne (privé school).

  Zarówno szkoły publiczne jak i niepubliczne mogą pobierać tzw. dobrowolne składki od rodziców (vrijwillige ouderbijdrage). Ich wysokość jest bardzo różna. Szkoły publiczne pobierają zazwyczaj niższą składkę niż szkoły niepubliczne, które mogą uzależniać jej wysokość od przychodu rodziców.

  Do szkół niepublicznych zalicza się szkoły wyznaniowe, np. katolickie czy protestanckie; szkoły o specjalnej metodzie nauczania, szkoły oparte na pewnej filozofii czy przekonaniu oraz inne szkoły, np. szkoły społeczne, których inicjatorami są rodzice.

   

  Warunki przyjęcia do szkół w Holandii

   

  Aby być przyjętym do szkoły podstawowej lub średniej, uczeń powinien być zameldowany w Holandii, choć w przypadkach, gdy rodzina nie ma prawa do zameldowania, szkoła może zrobić wyjątek.

  SZKOŁA MOŻE ODMÓWIĆ PRZYJĘCIA, ZWŁASZCZA JEŚLI UCZEŃ NIE ZNA JĘZYKA HOLENDERSKIEGO. Niektóre szkoły oferują specjalne programy dla uczniów obcojęzycznych. W szkołach średnich mogą to być tzw. klasy międzynarodowe, natomiast w szkołach podstawowych tzw. klasy przejściowe.

   

  Żeby być przyjętym do średniej szkoły zawodowej II stopnia (MBO), wyższej szkoły zawodowej (HBO) lub na uniwersytet, kandydat musi udowodnić odpowiednią znajomość języka nauczania.

  Jeżeli chce on podjąć naukę w języku holenderskim, musi przedłożyć dokument potwierdzający znajomość języka na poziomie NT2-2 lub wyższym. Natomiast w celu przyjęcia na program po angielsku kandydat musi przedłożyć dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie minimum Cambridge Certificate in Advanced English (co najmniej score B).

   

  Zdarza się, że szkoły oferują programy letnie, podczas których kandydaci doskonalą znajomość języka zanim podejmą regularną naukę.

   

  Poza wymaganiami językowymi kandydaci powinni przedłożyć przetłumaczoną i uwierzytelnioną kopię świadectwa lub dyplomu z poprzedniej szkoły oraz odpis ocen.

   

   

  Uwaga! Więcej informacji na stronie: http://www.kreda.nl oraz http://plstudent.nl/system,86,pl.html

   

  Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawierający wykaz wszystkich uczelni publicznych i niepublicznych, które posiadają uprawnienia do prowadzenia kształcenia na terenie innych krajów [tekst]

   

   

  Studia w Holandii

   

  W Holandii istnieje rozróżnienie między szkołami wyższymi (tzw. HBO) a uniwersytetami. Aby rozpocząć studia na wybranej uczelni, trzeba spełnić szereg warunków.

   

   

  Przydatnych informacji na temat szkolnictwa wyższego dostarcza strona Stowarzyszenia PL-student-NL: http://plstudent.nl/roznica-uniwersytet-hbo-zasady-aplikacji,90,pl.html

  Osobom zainteresowanym podjęciem studiów w Królestwie Niderlandów polecamy kontakt z tym stowarzyszeniem:

   

  Stowarzyszenie PL Student NL

  e-mail: info@plstudent.nl

   


   

  INFORMACJE DLA KIEROWCÓW I POSIADACZY SAMOCHODÓW

   

  Przerejestrowanie samochodu przywiezionego z Polski

  Przerejestrowanie samochodu po przyjeździe do Holandii NIE JEST OBOWIĄZKOWE. Niezależnie od tego, osoby przebywające w Holandii zobowiązane są do uiszczania podatku drogowego. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: www.rdw.nl

   

  Prawo jazdy

  Jeżeli Twoje prawo jazdy zostało wydane w Polsce jest ono uznawane w całej UE (również w Holandii) i możesz go używać, o ile:

  • jest ono ważne
  • spełniasz wymagania wiekowe  dla prowadzenia pojazdu w danej kategorii
  • twoje prawo do prowadzenia pojazdu nie zostało zawieszone, ograniczone lub cofnięte w kraju, który wydał prawo jazdy.

   

  Jeśli chcesz, możesz je wymienić na równoważny dokument w kraju, do którego się przeprowadziłeś. Jednak nie masz takiego obowiązku. Warto wiedzieć, że prawo jazdy wydawane w Holandii ważne jest maksymalnie 10 lat.

   

   Jeśli chcesz zdać w Holandii egzamin na prawo jady, wszelkie przydatne informacje znajdziesz TU:

    

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: