close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 29 listopada 2016

  W poniedziałek, 28 listopada, w Hadze otwarto 21. sesję Konferencji Państw Stron konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC).

  Konferencja zajmuje się przeglądem wykonywania konwencji we wszystkich jej obszarach w minionym roku. Delegacji RP przewodniczy Stały Przedstawiciel RP przy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Ambasador Jan Borkowski.

  Otwierając konferencję Dyrektor Generalny OPCW Ahmet Üzümcü podkreślił, że – mimo wielu sukcesów w ostatnich latach – sesja ma miejsce w trudnym momencie z uwagi na przypadki użycia broni chemicznej w Syrii. Dodał, że konieczne jest sprostanie wyzwaniom z tym związanym, gdyż rzutuje to na wiarygodność OPCW i konwencji CWC. Zapowiedział, że Organizacja dołoży wszelkich starań dla uniwersalizacji CWC i przeciwdziałania zagrożeniu użycia broni chemicznej.

  Podczas debaty przemówienie wygłosił Ambasador Borkowski. Zwrócił uwagę na sytuację w Syrii. Wyraził uznanie dla wysiłków Dyrektora Generalnego i Sekretariatu Technicznego z tym związanych. Podkreślił znaczenie transformacji OPCW do współczesnych wyzwań i zagrożeń. Przypomniał zaangażowanie Polski w działania OPCW, w tym w sferze bezpieczeństwa chemicznego. Odniósł się też do przyjęcia, przy szerokim poparciu międzynarodowym, rezolucji o wdrażaniu konwencji CWC, przedstawianej przez Polskę w ramach I Komitetu Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

  Konferencja potrwa do 2 grudnia 2016 roku.

   

    Fot. Magdalena Lis

  Tagi: OPCW

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: