close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 30 października 2018

  W dniach 27 i 28 października w Oosterhout i Bredzie miały miejsce uroczystości rocznicowe związane z 74. rocznicą wyzwolenia Bredy i okolic przez Pierwszą Polską Dywizję Pancerną Gen. Stanisława Maczka.

  Delegację Rządową z Polski reprezentowała Pani Anna Maria Anders, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pan Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ambasadę RP reprezentowała Pani Katarzyna Banaszkiewicz, Chargé d’affaires a.i., Konsul Generalna Renata Kowalska i Attaché Obrony Komandor Andrzej Konkol. W uroczystościach wzięli również udział przedstawiciele polskich sił zbrojnych, na czele z Generałem Broni Jarosławem Miką - Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Generałem Brygady Dariuszem Parylakiem - Zastępcą Dowódcy  reprezentującym Dowódcę 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, Generałem Broni  Januszem Adamczakiem - Polskim Przedstawicielem Wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i UE, Generałem Dywizji Cezarym Podlasińskim oraz oficerami SZ RP pełniącymi służbę w Holandii i Belgii

   

  Tegoroczna uroczystość była o tyle wyjątkowa, że przypada w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z czym Szef Uds.KiOR Pan Jan Józef Kasprzyk uhonorował 7 weteranów medalem „Pro Bono Poloniae” w uznaniu szczególnych zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami Kraju.   

   

  W swoich wystąpieniach przedstawiciele Rządu RP przypomnieli o bohaterstwie polskiego oręża, które przyniosło Holandii wolność i dobrobyt. Niestety na wolność, którą Holandia się cieszyła od 1945 r. Polsce przyszło czekać aż do 1989 r. Jak mawiał Generał Stanisław Maczek „żołnierz polski bije się za wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski”. Dlatego Polska nigdy nie zapomni o swoich bohaterach.

  Breda1
  Breda 10
  Breda 110
  Breda2
  Breda3
  Breda4
  Breda5
  Breda6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: