close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 26 czerwca 2014

  Punktem kulminacyjnym obchodów trzech radosnych dla Polski rocznic – 25 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, 15 lat od wejścia Polski do NATO i 10 lat polskiego członkostwa w UE były uroczystości wręczenia odznaczeń Holendrom zasłużonym dla europejskich perspektyw naszego kraju.

   

  Cztery wyjątkowe holenderskie osobowości, reprezentujące różne pokolenia i środowiska, niezależnie od siebie działające na rzecz wsparcia dążeń Polski do wolności a następnie członkostwa w Unii Europejskiej zostały odznaczone w Ambasadzie RP w Hadze wysokimi i odznaczeniami państwowymi.

   

  W dniu 11 czerwca 2014 Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP został odznaczony Prof. Frans Alting von Geusau, jednym z najbardziej szanowanych holenderskich naukowców w dziedzinie politologii. Od kilkudziesięciu lat jest on zaangażowany w rozmaite inicjatywy na rzecz wzmocnienia kontaktów akademickich pomiędzy Polską i Holandią. Prof. Alting von Geusau był orędownikiem możliwie szybkiego ponownego powiązania Polski z resztą Europy po upadku komunizmu w naszym kraju w 1989.

   

   

   

   

   

   

   

  Następnego dnia, 12 czerwca 2012 Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP została odznaczona pani Lousewies van der Laan, która obecnie jest wiceprzewodniczącą Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE).  Będąc zaufanym współpracownikiem i rzecznikiem prasowym ówczesnego Komisarza UE ds. stosunków zewnętrznych i rozszerzenia Hansa van den Broeka w latach 90-tych oraz jako poseł do Parlamentu Europejskiego była gorącym orędownikiem przyłączenia Polski do Unii Europejskiej.

   

   

   

   

   

   

   

  W dniu 18 czerwca 2014 odbyła się podwójna uroczystość odznaczeń w Ambasadzie RP w Hadze. Ambasador Jan Borkowski wręczył w imieniu Prezydenta RP Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi RP panom Marko Gerrit Bos oraz panu Tomowi de Bruijn.

   

  Pan Marko Bos jest Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Społeczno-Gospodarczej (Sociaal-Economische Raad) będącej odpowiednikiem polskiej Komisji Trójstronnej.. Przez długi czas był członkiem zarządu organizacji Europese Beweging Nederland i przekonywał holenderskie środowiska polityczne o potrzebie podjęcia historycznej decyzji o rozszerzyć Unię Europejską na Wschód.

   

   

   

   

   

   

  Pan Tom de Bruijn jest członkiem Rady Stanu (Raad van State) i od czerwca 2014 roku członkiem zarządu miasta Haga ds. finansów. Pan de Bruijn służył jako Dyrektor Generalny ds. Europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz był Stałym Przedstawicielem Królestwa Niderlandów przy Unii Europejskiej. Podczas swojej kariery dyplomatycznej, naciskał na ustanowienie corocznej Konferencji Utrechckiej, która po rozpoczęciu istnienia w 1999r., stała się ważnym instrumentem dzielenia się przez Holandię swoimi doświadczeniami w sprawach Unii Europejskiej ze znajdującą się wówczas jeszcze poza UE Polską.

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: