close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 kwietnia 2018

  Oświadczenie Ambasady RP w Królestwie Niderlandów w związku z doniesieniami prasowymi nt. zapowiedzi nowych przepisów ograniczających liczbę pracowników tymczasowych z Polski w niektórych gminach.

   

  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hadze jest żywotnie zainteresowana wszelkimi kwestiami dotyczącymi życia polskiej społeczności w Królestwie Niderlandów. Specjalną uwagę poświęcamy sytuacji polskich pracowników tymczasowych, jako grupy najbardziej narażonej na negatywne zjawiska w miejscu pracy i jego otoczeniu. Od dawna wyrażamy zaniepokojenie i działamy na rzecz poprawy warunków zakwaterowania polskich pracowników w Holandii. Dużej liczbie osób przyjeżdżających do pracy w tym kraju agencje pracy tymczasowej oferują warunki zakwaterowania niezgodne ze standardami, a wysokość czynszu nie odpowiada jakości lokum. Zwracamy uwagę władz holenderskich na niepokojące zjawiska dotyczące sytuacji polskiej społeczności oraz  przypadki naruszeń praw pracowniczych (w ubiegłym tygodniu Minister rodziny, pracy i polityki społecznej E. Rafalska spotkała się w celu omówienia tego problemu z holenderskim Ambasadorem w Polsce). Odnotowujemy, że są one przedmiotem troski również tut. resortu spraw społecznych i zatrudnienia.

  Doniesienia prasowe informują o przygotowaniu przez niektóre gminy holenderskie nowych przepisów, których celem jest uniemożliwienie osiedlania się na ich obszarze rezydentów z Europy Środkowo – Wschodniej. Ambasada zwróciła się bezpośrednio do wymienionych w artykułach władz Maasdriel, Zuidplas, Zaltbommel i Tiel, aby odniosły się do ww. artykułów. Gdyby informacje o planach wyeliminowania określonych grup narodowych z sąsiedztwa pod pretekstem “poprawy jakości życia w danej okolicy” okazały się prawdziwe, Ambasada podejmie zdecydowane działania w związku z ich dyskryminacyjnym charakterem, niezgodnym z regulacjami unijnymi dotyczącymi swobody osiedlania się i pracy. Jednocześnie placówka zaproponowała gminom podjęcie współpracy w zapobieganiu naruszeniom ze strony agencji pracy tymczasowych w ich regionach.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: