close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 20 września 2018

  14.09.2018 w Hadze odbyło się seminarium wysokiego szczebla dotyczące złożonych kwestii broni nuklearnej, rozbrojenia i nieproliferacji.

  Seminarium zostało zorganizowane w kontekście trwających przygotowań do Konferencji Przeglądowej Traktatu o Nieproliferacji Jądrowej (NPT) w 2020 roku. Holenderskie przewodnictwo w Komitecie Przygotowawczym tego wydarzenia w 2017 roku, oraz kolejne – Polski –  zakończone w 2018 roku, odegrało kluczową rolę dla tego procesu.

  Oceny trwającego przeglądu NPT, z uwzględnieniem dynamiki współczesnego środowiska bezpieczeństwa, zostały przedstawione przez Ambasadora Adama BUGAJSKIEGO, Stałego Przedstawiciela RP przy Biurach Narodów Zjednoczonych w Wiedniu (były przewodniczący Komitetu Przygotowawczego) i Marjolijn VAN DEELEN, Dyrektor Pionu ds. Nieproliferacji, Rozbrojenia i Nuklearnych w holenderskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Dalsze komentarze w tym zakresie przedstawili Artur KACPRZYK z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Sico VAN DER MEER z holenderskiego ośrodka badawczego Clingendael.

  W debacie aktywnie uczestniczyli liczni przedstawiciele holenderskiej administracji rządowej, parlamentu, ośrodków badawczych, społeczności akademickiej, jak też korpusu dyplomatycznego.

  Seminarium zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Królestwie Niderlandów we współpracy z resortami spraw zagranicznych Polski i Holandii. Stanowiło realizację decyzji podjętych w 2017 roku w ramach Konferencji Utrechckiej, szerokiego forum dwustronnej współpracy polsko-niderlandzkiej.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: