close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 września 2019

  W sobotę 31 sierpnia uroczystościami w miejscowości Terneuzen Holandia rozpoczęła obchody 75. Lat Wolności, celebrujących wyzwolenie kraju spod okupacji niemieckiej.

  Na zaproszenie władz holenderskich Polskę reprezentował Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, który przy tej okazji spotkał się również z Królem Wilhelmem Aleksandrem, Premierem Markiem Rutte i wiceministrem Paulem Blokhuisem oraz wysokimi przedstawicielami innych państw alianckich tj. Belgii, Francji, Kanady, Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W czasie rozmów z partnerami holenderskimi wicepremier podkreślił wagę, jaką Polska przywiązuje do rozwoju współpracy z Holandią, zarówno w wymiarze dwustronnym, jaki i na forum UE i organizacji międzynarodowych. Podziękował również za pamięć o polskich żołnierzach, którzy zginęli w Holandii za „wolność nasza i waszą”. Wizyta wpisuje się w kontekst obchodzonej w tym roku 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów. W imieniu Szefa Sztabu Generalnego WP w uroczystościach uczestniczył Inspektor Marynarki, wiceadmirał Jarosław Ziemiański.

   

  W ramach wystawy „Labirynty Wolności” na Placu Wolności w Terneuzen została zaprezentowana współorganizowana przez Ambasadę RP w Hadze wystawa o szlaku bojowym gen. Maczka, składającą się z unikalnych fotografii archiwalnych, fragmentów pamiętników osób wyzwolonych i pamiątek po polskich żołnierzach stanowiących własność Gdynia Museum z Axel. Pokazano również film dokumentalny przedstawiający tragiczne losy polskich żołnierzy pozbawionych po wojnie możliwości powrotu do ojczyzny. W paradzie okrętów towarzyszącej obchodom weźmie udział polski okręt ORP Poznań.

   

  Przy okazji pobytu w Holandii Wicepremier Gliński złożył wieniec pod Polskim Krzyżem w Axel, upamiętniających polskich saperów i zapalił znicze na grobach poległych żołnierzy 3. Brygady Strzelców płk Franciszka Skibińskiego. Spotkał się również z por. Alojzym Jedamskim, jednym z weteranów walk o wyzwolenie Holandii.

   

  Ważnymi elementami programu jubileuszu będą również wydarzenie organizowane w Arnhem (20-22 września, operacja „Market Garden”) i Bredzie (26-29 października), w tym upamiętniające polskich żołnierzy pod przywództwem Gen. Sosabowskiego i Gen. Maczka. Uroczystości w Terneuzen zbiegają się w czasie z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, w ramach której Ambasada RP w Hadze zaprezentuje szerokiej publiczności holenderskiej wystawę „Walka i cierpienie”, tłumaczącą m.in. w jaki sposób polscy żołnierze znaleźli się na terenie Holandii i jaki był ich wkład w zwycięstwo aliantów.

  190831VieringVrijheidl2312
  190831VieringVrijheidl1214
  2019_75-Jaar-Vrijheid-Terneuzen_Photo_Ben-Houdijk

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: