""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI OPCW

 • 1 grudnia 2015

  W Hadze trwa coroczna sesja Konferencji Państw Stron Konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC). Tegoroczna Konferencja ma charakter szczególny, ponieważ zbiegła się z obchodami setnej rocznicy pierwszych ataków gazowych w Ypres na froncie zachodnim oraz Bolimowie na froncie wschodnim I wojny światowej.

  Konferencja odbywa się w dniach 30 listopada – 4 grudnia 2015 r. W poniedziałek 30 listopada w Hadze otwarto 20. Sesję Konferencji Państw Stron Konwencji o zakazie broni chemicznej. Konferencja zajmuje się przeglądem wykonywania Konwencji we wszystkich jej obszarach na przestrzeni minionego roku. Delegacji RP przewodniczy Stały Przedstawiciel RP przy Organizacji ds. zakazu broni chemicznej (OPCW) Ambasador Jan Borkowski.


  W wystąpieniu otwierającym konferencję Dyrektor Generalny OPCW Ahmet Üzümcü podkreślił, że sesja jest okazją do podsumowania osiągnięć OPCW w zweryfikowaniu i zniszczeniu ponad 90 procent deklarowanych zapasów broni chemicznej. Zapowiedział również, że prace organizacji będą kontynuowane w celu zapewnienia pełnej uniwersalizacji Konwencji  oraz wzmocnienia wysiłków na rzecz przeciwdziałania zagrożeniu użycia broni chemicznej w przyszłości.

   

  Podczas debaty generalnej przemówienie wygłosił Ambasador Jan Borkowski. Ambasador zwrócił uwagę na trudną sytuację w Syrii związaną z powtarzającymi się atakami z użyciem toksycznych związków chemicznych oraz wyraził uznanie dla wysiłków Sekretariatu Technicznego w niszczeniu syryjskiej broni chemicznej i zakładów do jej produkcji.  Mówił także o ogromnym zaangażowaniu Polski w działania OPCW zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa chemicznego oraz przyjęciu przez I Komitet Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych przedstawianej corocznie przez Polskę rezolucji ws. wykonywania Konwencji o zakazie broni chemicznej.

  Tagi: CWC OPCW

  DSC07323
  DSC07325
  DSC07328
  DSC07337
  DSC07339
  DSC07341
  DSC07346
  DSC07349
  DSC07331

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: